تبلیغات
انجمن علمی علوم اجتماعی دانشگاه پیام نور مرکز قم - مقدمه ای بر جامعه شناسی خانواده
صفحه اول آرشیو مطالب پست الكترونیك تماس با ما "
 

بسم الله الرّحمن الرّحیم اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً اللهم صلّ علی محمّد وآل محمّد و عجّل فرجهم جهت سلامتی و تعجیل در ظهور آقا امام عصر صلوات التماس دعا...خدایا شکر به درگاه پر از مهربونیت

انجمن علمی علوم اجتماعی دانشگاه پیام نور مرکز قم
 


مقدمه ای بر جامعه شناسی خانواده

کتاب مقدمه ای بر جامعه شناسی خانواده از منابع تدریس در رشته جامعه شناسی خانواده بوده و به گفته نویسنده حاصل نزدیک به بیست و پنج سال کار آموزش و پژوهش در زمنیه جامعه شناسی خانواده در ایران و کشور های دیگر است.

باقر ساروخانی
انتشارات سروش
چاپ سیزدهم، 1389

  کتاب مقدمه ای بر جامعه شناسی خانواده از منابع تدریس در رشته جامعه شناسی خانواده بوده و به گفته نویسنده حاصل نزدیک به بیست و پنج سال کار آموزش و پژوهش در زمنیه جامعه شناسی خانواده در ایران و کشور های دیگر است. این کتاب برای اولین بار در سال 1367 منتشر شده و در هشت بخش با عناوین ازدواج و تطور آن، همسان همسری قاعده جهانی همسر گزینی، انواع و اشکال ازدواج، گزینش همسر، علایق فردی و حد والدین، ازدواج در ایران امروز، خانواده، انواع و نظریه ها، حیات خانواده و عوامل موثر بر آن، اشتغال زن و خانواده، خویشاوندی و انواع آن تدوین شده است.
در بخش نخست کتاب با عنوان ازدواج و تطور آن نویسنده می کوشد تا به دو سوال پاسخ گوید؛ یکی آن که ازدواج چیست و نظر دانشمندان در این باره کدام است و دیگر آن که دگرگونی های ازدواج در بستر تاریخی چگونه است. برای پاسخ به سوال اول تعریف ازدواج و شناخت آماری آن و برای پاسخ به سوال دوم ابعاد اجتماعی ازداج، اهداف آن و تطور همسر گزینی مورد بررسی قرار گرفته است.
بخش دوم با عنوان همسان همسری قاعده جهانی همسر گزینی، بر این مبنا قرار دارد که افراد مایلند همسری برگزینند که بیشتر همسانشان باشد تا نا همسانشان. در این بخش همسان همسری از دیدگاه اجتماعی، همسان همسری بر مبنای ویژگی های جسمانی، همسان همسری از دیدگاه اجتماعی-تحصیلی، همسان همسری از نظر امور دهنی و معنوی و همسان همسری بر مبنای منش ها و روش های زندگی به عنوان جنبه های مختلف همسان همسری مورد توجه قرار گرفته است.
در بخش سوم انواع و اشکال ازدواج مانند ازدواج ربایشی به معنای ربودن دختر به عنوان همسر، ازدواج از طریق خرید همسر، ازدواج موقت، ازدواج مبادله ای، ازدواج تنظیم شده که در آن سعادت زوجین هدف اصلی ازدواج نیست بلکه غایت تامین مصالح جامعه از طریق افراد بزرگ خانواده هدف اصلی چنین ازدواجی است و انواع دیگر ازدواج مانند ازدواج خصوصی، ازدواج آزمایشی، ازدواج دوستانه و ازدواج با ارواح تبیین و از شرایط و وجوه تاریخی آن سخن گفته شده است.
گزینش همسر، علایق فردی و حد والدین عنوان بخش چهارم کتاب است. ازدواج آمیزه ای از عقل، تجربه و احساس شخصی است. ازدواج، آزادی جوانان و حد والدین و جایگاه عشق در ازدواج در این بخش مورد بررسی قرار گرفته است. بخش پنجم با عنوان ازدواج در ایران امروز، از جنبه تاریخی و آماری به بررسی ازدواج در ایران معاصر می پردازد و سن و ویژگی های فرهنگی به عنوان دو متغیر اساسی در ایران معاصر مورد بررسی قرار گرفته است.
خانواده زیستی، خانواه مرکب، خانواده زن و شوهری، خانواده گسترده، خانواده پیوسته، خانواده مادر مرکز، خانواده فرزند مرکز، خانواده راه یابی، خانواده فرزند زایی، خانواده ناقص، خانواده پدر – مادری، خانواده ستاکی، خانواده هسته ای، خانواده زادروگا به عنوان انواع خانواده در بخش ششم معرفی شده اند و نظرات مورگان، دورکیم و کلود لوی استروس درباره خانواده مورد ارزیابی و نقد قرار گرفته است.
بخش هفتم دارای عنوان حیات خانواده و عوامل موثر بر آن، اشتغال زن و خانواده است. در این بخش به تصویر واقعیت در کشور های صنعتی در رابطه با اشتغال زن، ایجاد اشتغال زن، گرایش های طبقاتی و جاذبه بخش های اقتصادی، انگیزه ها و عوامل در اشتغال زن، آثار و نتایج اشتغال زن اشاره شده و همچنین اشتغال زن و خانواده در ایران مورد بررسی تحلیلی و آماری قرار گرفته است.
بخش هشتم به خویشاوندی و انواع آن می پردازد. خویشاوندی از پایه های جهانی روابط استوار انسانی است. در این بخش خویشاوندی نسبی، خویشاوندی پدرسویی، خویشاوندی سببی، خویشاوندی توتمی، فرزند خواندگی، خویشاوندی رضاعی، خویشاوندی تعمیدی و خویشاوندی های دیگر مورد اشاره قرار گرفته است. کاربرد جامعه شناسی خانواده در گروه های ویژه مانند عشایر ایران به عنوان ضمیمه این فصل در پایان آورده شده است.
دو واژه نامه انگلیسی – فارسی و فارسی – انگلیسی خانواده و منابع کتاب نیز در پایان کتاب ذکر شده است.
کتاب  مقدمه ای بر جامعه شناسی خانواده در 294 صفحه، علاوه بر استفاده دانشجویان درس جامعه شناسی خانواده، برای همه علاقه مندان به مباحث خانواده و ازدواج مفید خواهد بود. همچنین در این کتاب سوال ها و خلاصه ای از هر فصل در انتهای آن وجود دارد که بر جنبه آموزشی کتاب تاکید می کند.
طبقه بندی: مطالب درسی,تخصصی،  دانشجویی، 
نوشته شده در تاریخ شنبه 4 شهریور 1391 توسط سعادتمند

انجمن علمی علوم اجتماعی دانشگاه پیام نور مرکز استان قم : طراحی مدیرسایت

انجمن علمی علوم اجتماعی دانشگاه پیام نور مرکز استان قم