تبلیغات
انجمن علمی علوم اجتماعی دانشگاه پیام نور مرکز قم - استاد داریم تا استاد!
صفحه اول آرشیو مطالب پست الكترونیك تماس با ما "
 

بسم الله الرّحمن الرّحیم اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً اللهم صلّ علی محمّد وآل محمّد و عجّل فرجهم جهت سلامتی و تعجیل در ظهور آقا امام عصر صلوات التماس دعا...خدایا شکر به درگاه پر از مهربونیت

انجمن علمی علوم اجتماعی دانشگاه پیام نور مرکز قم
 


1
. استادان وارسته و فرهیخته . استادانی که معلم اخلاق و انسانیت و آینه تواضع و عطوفت و دریایی از علم و مطالعه و تحقیق اند . این استادان استاد نیستند بلکه گویا پدر یا برادری مهربان هستند . حرکات و سخنان و حالات قیافه شان هم برای دانشجویان دلنشین است . خودشان را دوست دانشجو و هم درد دانشجو و یار و مددکار دانشجو می دانند . دنیای دانشجو و ظرافت و ظرفیت و وضعیت او را در خوابگاه و مشکلات متداول زندگی دانشجویی را درک می کنند . سر جای خود به خوبی و با مهارت عالی درس می دهند و سر جای خود شوخی های وزین و متین و صمیمانه دارند . دقیق ترین و عمیق ترین مطالب علمی را چنان استادانه و راحت به ذهن دانشجو منتقل می کنند که همگی حقیقتا از علم و آگاهی و حضور در کلاس لذت می برند .  اهل برنامه و جدیت و انضباط و دقت اند ، ولی ابوالهول و اجل معلق نیستند و حال دانشجو را نمی گیرند و از تحقیر و ریشخند دانشجو لذت نمی برند و  از شخصیت و درک و شعور بسیار بالایی برخوردارند به همین جهت دانشجویان در حضورشان احساس کرامت و عزت می کنند . با افراد جاهل و بی ادب کلاس چنان بزرگوارانه و مودبانه و اثربخش برخورد می کنند که علاوه بر این که طرف شرمنده می شود از احترامش نسبت به استاد کم نمی شود . چنان درس می دهند که آدم عاشق همان درس و رشته می شود . صداقت و نجابت و تعهد علمی در چهره شان موج می زند . علاوه بر استاد درس و دانشگاه و تحقیق ، دوست و مشاور و مربی زندگی دانشجویانند . این استادان بزرگوار بعد از سالها تحقیق و تالیف باز هم پیوسته در حال مطالعه اند و  با این که دریای مواج علم و آگاهی هستند خود را همانند بقیه نیازمند اطلاعات و نگرش های جدید و جامع می بینند و به سخنان عادی دانشجویان با دقت خاصی گوش می دهند و گاهی نکاتی یادداشت می کنند . خاطرات این استادان هیچ گاه از ذهن دانشجویان پاک نمی شود .


2 . استادان راحت طلب یا خاطرات چی :‌ ممکن است در زمینه ای که تدریس می کنند ماهر و مشهور به متخصص باشند ولی معمولا به خاطر راحت طلبی و تناسایی ، مغز و زبان خود را به زحمت نمی اندازند تا اساسی و اصولی تدریس کنند و معمولا سر و ته کلاس هایشان چهار کلمه حرف حساب ندارد . اینان شاید زمانی استاد خوبی بوده اند ولی اکنون ذهنشان آشفته گشته یا از کار افتاده و خاصیت خود را از دست داده اند و غالبا به امور حاشیه ای پراکنده وقت کشی می کنند تا لحظات شیرین کلاس به سرعت سپری شود  و معمولا سرشار از خاطرات سیر و سیاحت در خارج کشور هستند و بارها و بارها این خاطرات را تعریف کرده اند و می کنند و وظایف درسی را هم غالبا به گردن دانشجویان می اندازند و معمولا با کنفرانس های دانشجویان و اموری از این قبیل وقت کلاس را می گذرانند و حتی خیلی کم از پشت صندلی خود بلند می شوند تا خدای نکرده به جسم شریف فشاری وارد نیاید و خستگی مضاعف پیدا نکنند . اینان سعی می کنند سوالات دانشجویان در کلاس به حد اقل برسد و درهایشان نیز معمولا به روی دانشجویان بسته است . حتی امتحان هایشان و طرح سوالات امتحانی شان هم نشان راحت طلبی و تنبلی است . کلاس درس این استادان برای دانشجویان عادی و جلساتی که دوربین و فیلمبردار هست ، زمین تا آسمان فرق می کند  و گاهی که به غیرت می افتند چنان درس می دهند که بسیار علمی و سطح بالاست و آدم نمی تواند تشخیص دهد که همان استاد بی حال قبلی است . اینان گاهی بعد از یک ساعت تعریف خاطرات یک باره ذوق و نشاط علمی پیدا کرده و صد یا دویست صفحه مطلب دشوار را با چهار پنج کلمه توضیح به سرعت تدریس نموده و بقیه را به مطالعه شخصی دانشجویان محول می کنند .

3 . متخصصان بی مدرک :‌ در زمینه ای که تدریس می کنند مطالعات دقیق و اطلاعات وسیع دارند و حتی صاحب تالیفاتی هستند  ولی در مراکز آموزش عالی درس نخوانده و مدارک علمی ندارند . امروزه به دلیل مدرک گرایی از طرفی و بی ارزش شدن مدرک و مدرک گرایی از طرف دیگر و احساس نیاز جدی و توجه جهانی به حقیقت علم و آگاهی ،‌ همان اندازه که به مدرک داران بی سواد افزوده می شود کمابیش تعداد آگاهان و محققان دانشگاه ندیده هم افزایش یافته است .  به راحتی می توان لیستی از نویسندگان و محققان نامی ارائه داد که مدرکشان دیپلم یا لیسانس و نهایتا فوق لیسانس است  و یا روی دانشگاه را ندیده اند .

4 . مدرک داران بی سواد که همان برج عاج نشینان و  بی سوادان مدعی علم و تخصص های بلند بالا هستند و همه را جز خودشان بی سواد و نادان و عقب افتاده و بدبخت تلقی می کنند . کسانی که افتخارشان عبارت است از یک تکه مقوا به نام مدرک و ادای برخی از کلمات با لحن انگلیسی خنده دار و پزشان چای خوردن با فلان استاد خارجی و مهم ترین مطالب درسی شان هم عبارت است از نقل پر آب و تاب خاطرات شکوهمند سفر به برخی از کشورهای خارجی و تاکید بر عقب ماندگی و فلاکت ما ایرانی ها .  این استادان به خاطر کوچکی شخصیت نه تنها با دانشجویان بزرگوارانه رفتار نمی کنند بلکه همکاران خود را هم که احیانا مدارکی پایین تر از آنان دارند به چشم حقارت می نگرند و سعی می کنند در جلسات و نشست ها حتما از آنان فاصله داشته باشند .

5 . علم فروشان دوره گرد : مثل کیسه کشان حمام های قدیمی هستند که به خاطر دو تومان و یک شاهی هر کسی را کیسه می کشیدند . اینها هم اینجا و آنجا و همه جا تدریس می کنند و مهمترین هدف شان امرار معاش است و از نظر علم و آگاهی از دانشجویان خود یکی دو ساعت جلوتر هستند . یعنی کتابی را که هم اکنون دریافت کرده اند مطالعه می کنند و یک ساعت بعد استاد همان درس می شوند و اگر دانشجویان زودتر از او آن را مطالعه کرده بودند آنها استاد وی می شدند .   

6 . استادان بداخلاق و مغرور  : تظاهر به علم و نمایش های علمی دارند ولی از حقیقت علم و تحقیق دورند . نمره مهم ترین حربه آنهاست . از زجر کش کردن دانشجویان و عجز و لاله و التماس و گریستن آنها احساس لذت و عظمت می کنند و در فنون مختلف این کار تخصص دارند و دانشجویان را به تکلیف ها و تحقیقاتی وادار می کنند که خودشان از عهده انجامش عاجزند  . سوالاتی از دانشجویان می پرسند که خودشان نمی دانند . معمولا در دسترس نیستند و کاری کرده اند که همیشه دانشجوی نگون بخت دنبالشان بدود و یا دنبال صد گونه واسطه بگردد . همیشه مثل امام زاده ها اطرافشان پر از دانشجویان و به ویژه خانم هایی است که مشغول خواهش و تمنا و  سوال و نمره یا طلب عفو و بخشش یا ستایش ها و تملقات ویژه هستند . سر هیچ و پوچ نمره کسر می کنند و به قول خودشان از اول ترم اعلام می کنند که اگر وزیر و وکیل هم در امتحان آنان شرکت کند دوازده بیشتر نمی گیرد . برخی از اینان ورقه ها را ندیده نمره ها را رد می کنند و ملاکشان نحوه تملق ها و تحسین ها و تیپ و قیافه دانشجویانی است که به آنان ارادت کافی نشان می دهند . یکی از دانشجویان می گفت قبل از امتحان سوالات امتحانی استادی را گیر آوردیم و کامل خواندیم و به امید نمرات عالی بودیم ولی وقتی دقت کردیم دیدیم نمرات عین ترم قبلی است و همه یازده و دوازده و سیزده است . بعدا مطلع شنیدیم که ایشان به دلیل اشتغالات زیاد به ورقه دانشجویان وقت و ارزشی قائل نیست و نمراتش دیمی است . این استادان هزار جور خودشان را بالا می برند و هزار جور زهر چشم از دانشجو می گیرند تا دانشجو از اول ترم بداند با چه کسی طرف است و حسابی کف کند . دانشجوی بدبخت خود را به هزار آب و آتش هم بزند نمی تواند نبض این استادان را به دست آورد . معمولا دانشجویان نذر می کنند که خدای نکرده چشم شان به این استادان نیفتد و از قضای آسمانی به کلاس شان نیفتند . چون مطلقا تکلیف شان روشن نیست و خوب می دانند که هر طور درس بخوانند برای این استادان فرقی نخواهد کرد ، پس باید روش های دیگری برای موفقیت بیابند و دنبال راههای میانبر و در رو باشند . بر این استادان منافع شخصی و خودخواهی عجیبی حاکم است و برنامه های ادعایی شان و سخت گیری های بی منطق شان بازدهی علمی ندارد و از عدالت و انصاف دور است . امام صادق (ع)‌ در باره اینان فرمود : نسبت به دانشجویان و استادان خود متواضع باشید . جزء عالمان ستمگر نباشید و با کارهای نادرست خویش کارهای خوب و ارزشمند تان را ضایع نکنید (‌تَوَاضَعُوا لِمَنْ تُعَلِّمُونَهُ الْعِلْمَ، و تَوَاضَعُوا لِمَنْ طَلَبْتُمْ مِنْهُ الْعِلْمَ، وَ لَاتَكُونُوا عُلَمَاءَ جَبَّارِینَ، فَیَذْهَبُ بِاطِلُكُمْ بِحَقِّكُمْ!»)(وسایل الشیعه: ج15 ص276 )طبقه بندی: دانشجویی،  خودمونی، 
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 23 خرداد 1391 توسط خانم شمس

انجمن علمی علوم اجتماعی دانشگاه پیام نور مرکز استان قم : طراحی مدیرسایت

انجمن علمی علوم اجتماعی دانشگاه پیام نور مرکز استان قم